Archikatedra w Lublinie – największa w mieście

Zwiedzając większe ośrodki miejskie, warto zarezerwować sobie nieco czasu także i na odwiedzenie najważniejszych zabytków o charakterze sakralnym w danym mieście. Tak jest i w Lublinie. Tutaj na uwagę zasługuje zwłaszcza archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, przepiękny barokowy kościół, jeden z symboli Lublina. To jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków. Przepiękną katedrę wybudowano już w wieku XVI. Wtedy to Andrzej Tęczyński sprowadził na swoje ziemie zakon jezuitów, zresztą sama budowa monumentalnego kościoła została ufundowana przez Bernarda Maciejowskiego. Bazą dla budowy kościoła były plany Jana Marii Bernardoniego i Józefa Bricca (Giuseppe Brizio). Stawianie konstrukcji zostało ukończone ostatecznie w roku 1625. To tłumaczy, dlaczego chodzi o obiekt utrzymany w stylu barokowym. Jednak warto od razu zaznaczyć, że katedra miała także pewne wyraźne detale stylu renesansowego.

W XVII wieku doszło do pożaru, co zakończyło się jego odbudową w stylu barokowym. Pod koniec wieku XVIII wieku świątynia jezuicka została przejęta przez trynitarzy, którzy jednak nie posiadali wystarczających środków na jej utrzymanie. W wyniku czego kościół już wkrótce zaczął być wykorzystywany jako magazyn na zboże. W roku 1805 utworzona została diecezja lubelska, co zaowocowało ponownym poświęceniem katedry, którą wybrano na jej siedzibę. Została znacznie zniszczona także i podczas II wojny światowej, jednak obecnie można podziwiać ją w pełnej krasie. Została odbudowana z inicjatywy kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kościół zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, gdzie można obejrzeć m. in. wspaniałe freski Jana Meiera. W prezbiterium znajduje się ołtarz z gruszki libańskiej, który został wykonany jeszcze w XVII wieku. Oprócz tego znajduje się tutaj słynny obraz Matki Boskiej Płaczącej. Tuż przy katedrze znajduje się Wieża Trynitarska, na chwilę obecną najwyższy budynek w obrębie Lublina. Na czas pobytu należy oczywiście zadbać o odpowiednie, wygodne, dobrze ulokowane noclegi Lublina. Teraz nie stanowi to większego problemu, ponieważ każda często aktualizowana internetowa baza noclegowa dostarczy nam informacji na temat hoteli, pensjonatów, apartamentów, kwater prywatnych w konkretnym przedziale cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>