Główne atrakcje Zamościa

Do Zamościa każdy powinien przyjechać chociaż raz. Renesansowe założenia tego miasta to jedno z najpiękniejszych dzieł urbanistyki na terenie naszego kraju. Znajdziemy tu też wiele wspaniałych zabytków. Miasto docenione zostało przez UNESCO, które Stare Miasto w Zamościu wpisało na listę światowego dziedzictwa. Z tego powodu, do miasta ściągają nie tylko turyści z Polski, ale także z zagranicy. W związku z tak wielkim zainteresowaniem rozwinęła się także lokalna baza noclegowa [meteor-turystyka.pl/noclegi,zamosc,0.html]. Zamość oferuje noclegi w wielu luksusowych hotelach, ale także innych ośrodkach, które udostępniają swoim gościom pokoje w różnych zakresach cenowych. Najsłynniejszym zabytkiem w mieście, a zarazem jego symbolem jest miejski Ratusz. Jego bryła dominuje nad rynkiem, a także nad całą okolicą. Charakterystyczne są dwuskrzydłowe schody oraz wieża, o wysokości 52 metrów. Latem w południe, możemy posłuchać z jego wieży granego hejnału miasta. Hejnał grany jest tu jedynie na trzy kierunki świata, w przeciwieństwie do innych miast. Miejska legenda mówi o tym, że Jan Zamoyski niezbyt przepadał za Krakowem i dlatego zabronił grać hejnał w jego kierunku. Ważną budowlą w mieście jest także zamojska katedra. Zaprojektował ją, podobnie jak cały renesansowy układ miasta Bernardo Morando. Dzisiaj przyciąga nie tylko swoim zewnętrznym wyglądem, ale przede wszystkim bogato zdobionymi wnętrzami. Rzeźbione belkowanie nawy głównej, srebrne tabernakulum czy barokowy ołtarz to tylko niektóre z licznych ozdób wnętrza. Latem udostępniona do zwiedzania jest barokowa dzwonnica o wysokości 47 metrów. Obok dzwonnicy powstał także pomnik Jana Pawła II. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się także infułatka – dom dziekanów zamojskich, gdzie mieści się obecnie Muzeum Sakralne.

Będąc w Zamościu warto zobaczyć też tutejszy Park Miejski, który powstał w latach 1922-27 na podstawie projektu Waleriana Kronenberga [wikipedia.org/wiki/Walerian_Kronenberg]. W parkowe alejki zostały wkomponowane dawne zabudowania obronne miasta, w tym resztki murów miejskich i dawny bastion IV. Latem można tu pływać kajakiem albo zamówić wycieczkę bryczką po parkowych alejkach. Dorożki to w ogóle bardzo popularna w Zamościu forma zwiedzania atrakcji turystycznych, a ich trasy oprócz parku obejmują także najważniejsze zabytki miasta.

Jedno przemyślenie nt. „Główne atrakcje Zamościa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>