Klimatyczne kamieniczki Zielonej Góry

Mówią, że bez walki nie ma zwycięstwa. W przypadku Zielonej Góry jednak było odwrotnie. Miasto poddało się podczas rosyjskiej ofensywy podczas II wojny światowej, dlatego też wiele zabytków nie zostało zniszczonych i zachowało się w nienaruszonym stanie.

Najbardziej okazałymi budynkami mieszkalnymi, które dziś stanowią miejsce usług lub część bazy noclegowej miasta, stanowią liczne przedwojenne kamieniczki, które również zostały zachowane. Kiedy poszukujemy hotelu i noclegu w Zielonej Górze, możemy wybrać właśnie kamieniczki. Więcej budynków w mieście było rozebranych wskutek zaniedbań, a nie zniszczeń wojennych, co w Polsce jest rzadkim zjawiskiem. Najbardziej magnetyzującym miejscem jest starówka oraz rynek. Bardziej niż działalność człowieka, Zieloną Górę pustoszyły klęski żywiołowe, a wśród nich przede wszystkim pożary. Najczęściej bywało tak, że budynki i kamienice płonęły doszczętnie aż do samych fundamentów, na których wznoszono nowe budynki.

Najstarsze zachowane domy powstały już w XVIII wieku – można dostrzec je na wschodniej stronie placu. Kolejne budynki to już XIX, a nawet XX wiek. Po wojnie dużo kamienic zostało rozebranych, a na ich miejscach powstały zwykłe dzisiejsze budynki. Jednak gdziekolwiek się nie znajdujemy, musimy mieć na uwadze, że każdy budynek, w którym się znajdujemy ma piwnice lub oryginalne fundamenty mogące pochodzić nawet z XVIII wieku. W XX wieku znów miał miejsce ogromny pożar miasta, który strawił większość kamienic od południowej i zachodniej strony. Najbardziej sromotną stratą był budynek o numerze 24, jednak na jego miejscu już po niedługim czasie powstał jeden z najpiękniejszych obiektów miasta. Został zbudowany w stylu klasycznego renesansu, miał 2 piętra. Nie różniłby się tak od innych budynków, gdyby nie kamienne balkony, które zdobią altany. Kamienica obecnie jest zabytkiem.

Rynek Zielonej Góry to często miejsce małych koncertów i festiwali. O ile większe i bardziej komercyjne imprezy odbywają się na profesjonalnych scenach czy amfiteatrze, to na rynku odbywają się lokalne imprezy, koncerty, a nawet dożynki. Często organizowane są koncerty młodych lokalnych artystów lub zespołów przedstawiających muzykę folklorystyczną. Okoliczny mieszkańcy chętnie biorą w nich udział z racji lekkiego klimatu i lokalnej swojskiej atmosfery.

Zielona Góra jako miejsce wypoczynku z pewnością nikogo nie rozczaruje. Miejsca do spania można zarezerwować przez internet. Wystarczy wpisać hasło: "noclegi Zielona Góra" w wyszukiwarkę internetową, a znajdziemy wiele opcji nocowania. Gości zapraszają liczne hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Ceny noclegów są zróżnicowane, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>