Konińskie festiwale muzyczne

Przebywając w Koninie, mamy okazję podziwiać liczne zabytki z długiej historii miasta, ale nie tylko, bo i muzycznie spędzimy ten czas. Miasto organizuje liczne festiwale i imprezy kulturalne, jak i sportowe. Najbardziej znanym jest Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Odbywa się przez cztery niedziele lipca. Uczestnicy z różnych krajów (zwykle ponad 2000 osób), przemierzają w kolorowym pochodzie – ulice miast prezentując swoje umiejętności śpiewu i gry. Główne koncerty są w amfiteatrze "Na Skarpie" a kwalifikacje w marcu. Wieczorowe koncerty gromadzą licznych sympatyków jazzu na Jazzonaliach trwających trzy dni w maju. Grali już: Tomasz Stańko, Stanisław Sojka czy Adam Makowicz. Można posłuchać miksów jazzu z innymi rodzajami muzyki – zwłaszcza z klasyczną, jak również bardziej karkołomnych mieszanek: jazz z rapem.

W trakcie festiwalu prezentują się też wychowankowie miejscowej szkoły muzycznej. W Koninie swoje miejsce znalazł też blues – "Bluesonalia" gromadzą widzów międzynarodowych, impreza trwa dwa dni w listopadzie. W poprzednich latach można było posłuchać: Johna Portera z zespołem czy Wishbone ASH. Występy na świeżym powietrzu, jak i w klubach przyciągają stałe grono fanów. W listopadzie przybywają na ziemię konińską muzycy klasyczni na Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny "Chopinowskie Interpretacje Młodych". Od lat koncerty młodszych i starszych pianistów są w Żychlinie – koło Konina, w dawnym Pałacyku Bronikowskich, który był przez krótki czas domem dla Chopina. Przesłuchania mają miejsce w samym mieście. Oprócz muzyki, goście mogą co roku wysłuchiwać ekspertów muzycznych, którzy głoszą wykłady lub organizują dyskusje o klasykach.

W mieście działa grupa miłośników gospel – swój czas ma w kwietniu. Organizowany jest wtedy Międzynarodowy Festiwal "Gospel nad Wartą". Regularnie występuje na nim koniński "Chór gospel". Co roku zapraszane są uznane gwiazdy polskiego i zagranicznego gospel music, takie jak: Ewa Uryga. Wszystko to powoduje, że warto poszukać noclegu w Koninie na kilka dni aby móc w całości uczestniczyć w jednym z festiwali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>