Ojcowski Park Narodowy – perełka Ojcowa

W województwie małopolskim możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Jednym z nich jest Ojców, czyli niewielka wioska położona na Szlaku Orlich Gniazd w Dolinie Prądnika. Świetna lokalizacja przyciąga tutaj co roku tłumy turystów, którzy pragną bliżej poznać to niezwykłe miejsce. Ze względu na ciągle rosnącą liczbę osób odwiedzających Ojców, Urząd Gminy stworzył elektroniczny przewodnik, w którym możemy znaleźć informacje na temat historii Ojcowa, zabytków które koniecznie trzeba zobaczyć. Umieszczony został tam również kalendarz nadchodzących wydarzeń kulturalnych oraz zestawienie ofert noclegowych pensjonatów i domków gościnnych występujących na terenie Ojcowa o nazwie ,,baza noclegowa-noclegi Ojców”.

Niekwestionowanym liderem wśród najpopularniejszych miejsc odwiedzanych w Ojcowie jest Ojcowski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi około dwadzieścia dwa kilometry kwadratowe. Można znaleźć w nim wiele zabytków oraz ciekawych krajobrazów. Interesującym miejscem jest Zamek na Pieskowej Skale, który swoim wyglądem oddaje założenia stylu późnorenesansowego. Obiekt ten należy do Szlaku Orlich Gniazd. Został on wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Zamek na Pieskowej Skale jest częstym miejscem kręcenia filmów historycznych i nie tylko. Na terenie tej budowli powstawał miedzy innymi,,Janosik” czy ,,Ogniem i mieczem”. Pomimo faktu, że zamek zachował się w doskonałym stanie do dziś, przeszedł on szereg renowacji w celu przywrócenia mu dawnego blasku.Na terenie zamku możemy znaleźć przepiękny, zadbany ogród, który swoim wyglądem odzwierciedla ogród królewski.

Bardzo ciekawym miejscem często odwiedzanym przez turystów jest Kaplica,,Na wodzie” pod wezwaniem świętego Józefa Robotnika. Obiekt ten jest częstym miejscem pielgrzymek. Jest to jeden z elementów kompleksu budynków, które powstały jako architektura alpejska. Bardzo ciekawym miejscem jest także pustelnia błogosławionej Salomei. Posiada ona bardzo ciekawą historię. Znajduje się tam piękny, niewielki, barokowy kościółek. Znajdziemy tutaj także tak zwane,,domki modlitwy”. Miejsce to powstało już w trzynastym wieku. Wzmianki historyczne o nim pochodzą z kronik Jana Długosza. Ojcowski Park Narodowy jest pełen ciekawych miejsc i zabytków, które warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>