Samotni rodzice

Coraz częściej dzieci wychowywane są w rodzinach, w których wychowaniem zajmuje się jeden rodzic. Powodem takiej sytuacji niejednokrotnie może być rozwód rodziców, wyjazd za pracą za granicę jednego lub obojga rodziców jak też śmierć jednego z nich.

W przypadku rozwodu najczęściej dzieci zostają przy matce. I chociaż kobieta nie jest fizycznie silniejsza, od mężczyzny to jednak lepiej radzi sobie z ciężarem związanym z utrzymaniem i zajmowaniem się dziećmi. Jest lepiej zorganizowana, zazwyczaj szuka pomocy i wie gdzie ją znaleźć. Nie ma obiekcji, aby skorzystać z pomocy lokalnego MOPS w przypadku trudnej sytuacji finansowej swojej rodziny. Potrafi też pogodzić pracą z opieką nad dziećmi. Może nie jest jej łatwo znaleźć pracę na cały etat, jeżeli ma małe dzieci, ale może zawsze pracować na część etatu, szukać pracy dorywczej. Częściej też prosi o wsparcie rodzinę, która pomaga jej w obowiązkach.

Praca za granicą jest ogromną szansą zarobkową dla ojca czy matki, ale ryzykiem jest osłabienie więzi rodzinnych i zachwianie dobrych relacji między nimi. W Polsce coraz częściej mówi się o tzw. eurosierotach, ponieważ niektórzy wyjeżdżają z kraju na pobyt dłuższy niż 2-3 mieiące. I chociaż w dobie telefonów komórkowych czy skype dzieci komunikują się ze swoim nieobecnym w domu rodzicem, to jednak ich namacalny brak na co dzień odbija się niekorzystnie na psychice szczególnie małego dziecka.

Dzieci, których jeden z rodziców z różnych przyczyn zmarł czują się bardzo pokrzywdzone przez los. Rodzic, który zostaje z dzieckiem lub dziećmi po śmierci współmałżonka musi nie tylko poradzić sobie ze stratą ukochanej osoby, ale również zadbać o dzieci. Jest to bardzo trudne zarówno dla dzieci i rodzica z nimi pozostającego.

We wszystkich przypadkach samotni rodzice muszą wykonywać swoje obowiązki względem dzieci, pracy czy domu. Muszą być dobrze zorganizowani pod każdym względem. Nie jest łatwo temu rodzicowi, który dotychczas połowę obowiązków przekazywał drugiemu. Teraz niestety sam musi wszystkiemu podołać.

Rano trzeba samemu przygotować i zawieźć dzieci do szkoły, potem zdążyć do pracy. Następnie zrobić zakupy, odebrać dzieci ze szkoły. W domu zrobić obiad, sprzątanie, pranie, prasowanie. W przypadku małych dzieci, które zaczęły etap szkolny musi znaleźć czas na pomoc przy odrabianiu lekcji i zabawę z dziećmi. Czasami nie da się wykonać wszystkich zaplanowanych na dany dzień czynności, nie należy też się tym stresować. Nic się nie stanie, jeśli jakaś nie wykonana czynność zostanie przełożona na kolejny dzień.

Samotny rodzic powinien też zadbać o relacje z najbliższą rodziną. Ważne, aby dziecko, które nie ma np. ojca mogło widywać się z dziadkiem, wujkiem, kuzynem. Powinien także umieć wygospodarować czas dla siebie. Niech to będzie spotkanie z przyjaciółką lub przyjacielem na kawie, najlepiej na neutralnym gruncie. Może czas z książką, a może nawet takie nic nie robienie, w trakcie którego samotny rodzic znajdzie czas na chwilę odpoczynku, refleksje, czas na zastanowienie się co dalej.

Dodaj komentarz

Next Post

Zabawy dziecka na świeżym powietrzu

wt Wrz 8 , 2015
Źródło: Damskie feromonyKażdemu dziecku zabawa jest niezbędna do prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego, jest to ich naturalna potrzeba. W ten sposób poznają siebie i otaczający je świat. Pomysłów na zabawę z dzieckiem mamy mnóstwo, a większość z nich można zorganizować na świeżym powietrzu. Najlepiej wyjechać poza miasto, z dala od […]

Podobne