Szlakami turystycznymi przez Poronin

Poronin to piękna miejscowość położona w południowej części Polski, w województwie małopolskim. Niewielka odległość od Zakopanego, mnóstwo atrakcji turystycznych, a także możliwość wypoczynku sprawiają, że co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Pierwsze informacje historyczne o Poroninie można odnaleźć w księgach z siedemnastego wieku. Już w tamtych czasach miejsce to cieszyło się ogromną popularnością i było bardzo chętnie odwiedzane. Poronin stanowił również centrum spotkań towarzyskich, w których udział brali artyści politycy i inne znane osobistości, takie jak Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Jan Kasprowicz. Urząd Gminy Poronin stworzył elektroniczny przewodnik turystyczny, który możemy znaleźć na witrynie internetowej. Zamieszczono tam wiele przydatnych informacji, na przykład historię miejscowości, mapkę szlaków turystycznych, kalendarz wydarzeń kulturalnych oraz zaplecze noclegowe. Dzięki takiemu rodzajowi przewodnika każda osoba może w dowolnej chwili wyszukać interesujące ją informacje.

Wspomniana wcześniej mapka, która przedstawia rozmieszczenie szlaków turystycznych jest niezwykle przydatna. Jedną z ciekawszych tras, oznaczoną kolorem czerwonym jest trasa prowadząca z Gubałówki przez Poronin aż do Galicowej Grapy. Gubałówka to góra o wysokości około tysiąca dwustu metrów. Aby zobaczyć szczyt góry, można wyjść pieszo bądź skorzystać z bardzo popularnej kolejki liniowo-terenowej. Na koronie Gubałówki można znaleźć między innymi stoki narciarskie oraz zjazd rynnowy. Końcowy punkt tego szlaku, czyli Galicowa Grapa jest szczytem o wysokości około tysiąca metrów. Przemierzając szlak prowadzący na górę, można podziwiać piękne krajobrazy oraz poznać unikatowe gatunki zwierząt.

Kolejną bardzo ciekawą trasą jest niebieski szlak, który prowadzi od Zazadnia przez Poronin aż do Palenicy Białczańskiej. Osoby decydujące się na tę wędrówkę, mogą zwiedzić piękny dziewiętnastowieczny tartak oraz cegielnię. Ciekawym miejscem jest także Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr, które co roku odwiedzane jest przez wielu turystów.

Poronin to niezwykła miejscowość, która ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Niesamowite szlaki pozwolą nam na poznanie naszego kraju w wielu obliczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>