Wiżajny – wieś przy granicy z Litwą

Wiżajny to obecnie wieś gminna, która od początku swego istnienia leżała na terenach przygranicznych. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tutaj już około 11 tysięcy lat temu, ówczesna nazwa tej miejscowości zarejestrowana w podaniach historycznych to Weyze. W XII wieku wieś została podbita przez Krzyżaków. Podczas wojen szwedzkich prawie całkowicie zniszczona. Od XVII wieku do 1870 roku Wiżajny posiadały prawa miejskie – jednak dokładna data nadania tych praw nie jest znana. Mino utraty praw miejskich i zniszczeń podczas wojen szwedzkich, wieś zachowała typowo miejski układ budynków wokół centralnie położonego starego rynku. Do dzisiejszych czasów zachowały się dwa zabytki: kościół św. Teresy z Avili oraz drewniana dzwonnica pochodząca z połowy XIX wieku.

Wieś Wiżajny jest położona na Pojezierzu Wschodniosuwalskim przy granicy z Litwą. Zbudowana jest na pagórkowatym terenie pomiędzy jeziorem Wistuć i Wiżajny obok Góry Rowelskiej – najwyższego punktu w województwie podlaskim. W całej gminie znajduje się ponad 30 jezior, liczne rzeki, lasy, trasy turystyczne rowerowe i piesze, narciarska trasa biegowa oraz kilka pomników przyrody. Ze względu na panujące tu niskie temperatury jest zwana polskim biegunem zimna, co czyni ją jednak atrakcyjną turystycznie dla osób, które lubią sporty zimowe takie jak narciarstwo biegowe albo rozrywkę w postaci zimowego kuligu. Lato jest tu krótkie ale często upalne co sprzyja turystyce wodnej, zwiedzaniu i biwakowaniu.

Wieś jest nastawiona na turystów – jest tu bardzo duża baza noclegowa, złożona przede wszystkim z gospodarstw agroturystycznych, miejsc kempingowych oraz prywatnych kwater na wynajem – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wizajny,0.html. Można tu znaleźć atrakcyjne i tanie noclegi. Wiżajny mają wiele do zaoferowania wczasowiczom w okresie zarówno zimowym jak i letnim, dlatego są chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Gospodarstwa agroturystyczne oferują wysoki standard usług i noclegów. Prześcigają się w pomysłach na zapewnienie atrakcyjnego pobytu przyjezdnym. W ofercie są śniadania i obiady oraz kolacje, często w formie grilla lub pieczonych na ognisku kiełbasek i ziemniaków. Dania są przyrządzane z własnych wyrobów wędliniarskich, a także świeżych warzyw i owoców. We wsi organizowane są festiwale, targi i jarmarki oraz warsztaty malowania porcelany dla dzieci i osób dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>