Atrakcje rejonu Pienin

Turyści, którzy przybywają gromadnie w Pieniny  (zobacz- https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieniny) podczas wakacji, mogą liczyć na spędzenie bardzo udanego urlopu. Rejon ten przyciąga chętnych przepięknymi krajobrazami, z charakterystycznie wyrzeźbionymi przez działalność natury skałami wapiennymi, licznymi potokami i strumykami górskimi spływającymi kaskadami w głębokich jarach, starymi zamkami w Czorsztynie i Nidzicy, rejsami po jeziorze, dobrze rozwiniętą bazą noclegową oraz infrastrukturą turystyczną.

Niezwykła rzeźba skał, utworzonych z wapieni i uformowanych przez erozję, tworzy tajemnicze i fascynujące widoki, które czekają na wędrowców. Niewielkie, szybko płynące strumyki wiją się i opadają w mocno wciętych wąwozach, tworząc liczne kaskady i szlifując skałki, leżące w korytach rzek. Zbocza porastają dziesiątki gatunków roślin przystosowanych do wapiennego podłoża, które charakteryzuje się bardzo wysokim pH. Rzadko spotykane gatunki ptaków i płazów zamieszkują pomiędzy kamieniami na urwiskach. Aby chronić te cuda natury, utworzono tu kilka rezerwatów przyrody, które oplata siatka szlaków turystycznych PTTK.

W okolicy znajdują się dwa piękne, wiekowe zamki, które zapraszają do zwiedzania miłośników historii, którzy tu mogą podążyć śladami legend i mitów Sądecczyzny. Zamek w Czorsztynie nad Dunajcem wybudowano w XIV wieku. Ta gotycka budowla powstała prawdopodobnie podczas rządów św. Kingi, natomiast rozbudował ją i otoczył obronnymi murami Kazimierz Wielki. W XVII wieku rozbudowano zamek i dobudowano sporą, czterokondygnacyjną basztę. Obecnie prowadzona jest konserwacja obiektu, który udostępniono dla turystów.

W Niedzicy z kolei zobaczyć można gotycko-renesansową warownię średniowieczną, także z XIV wieku, leżącą nad brzegiem zbiornika czorsztyńskiego. Po burzliwych dziejach i przechodzeniu z rąk do rąk, budynek został poddany renowacji i obecnie mieści się tu hotel i muzeum historii Spiszu. Kręcono tu sceny do wielu filmów, między innymi "Zemsty" i "Mazepy", oraz serialu "Wakacje z duchami".

Pomiędzy obydwoma zamkami turystów po Jeziorze Czorsztyńskim turystów przewozi stateczek. Chętni mogą także wybrać się na rejs widokowy po okolicy, podziwiając niezwykłe panoramy z pokładu łodzi. Turystom, którzy tu zarezerwują sobie noclegi (rezerwacja noclegów – meteor-turystyka.pl), Pieniny mogą zaoferować wiele możliwości ciekawego spędzania czasu – od wędrówek górskich po zwiedzanie gotyckich zamków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>