Lakiery hybrydowe zrewolucjonizowały podejście do manicure. Obecnie kobiety mogą cieszyć się pięknymi, zadbanymi dłońmi nawet przez 5 tygodni – bez odprysków, bez rys. Niestety lakiery nie są wolne od substancji chemicznych, które w kontakcie ze skórą mogą wywołać reakcję alergiczną. Dlaczego hybrydy uczulają i jakie produkty wybierać, by zredukować ryzyko wystąpienia alergii?
Co wywołuje uczulenie na hybrydę?
Polimerowa odmiana lakieru, tak zwana hybryda, nie jest wolna od substancji chemicznych – tak samo jak zwykłe lakiery. Najczęstszymi potencjalnymi alergenami są:
- toluen,
- formaldehyd,
- ftalan dibutylu.
Wśród potencjalnych alergenów może pojawić się także aldehyd mrówkowy oraz parabeny. Wybierając lakier hybrydowy należy zatem sprawdzić go pod kątem zawartości powyższych substancji. Jeśli korzystamy z usług kosmetyczki, przed wykonaniem manicure powinno się także poinformować specjalistkę o tym, że preferujemy lakiery o jak najmniej chemicznym składzie.
Istotnym i często pomijanym powodem występowania uczuleń na hybrydę jest także sposób aplikacji. Przede wszystkim dotyczy to kobiet, które korzystają z manicure hybrydowego przez długi czas bez przerwy, koniecznej do zregenerowania płytki paznokcia. Uszkodzone paznokcie są bowiem dużo bardziej wrażliwe i cieńsze od płytki zdrowej. Uczulenie może wystąpić także po zalewaniu skórek chwilę po ich wycinaniu. Obie te sytuacje sprawiają, że mamy bezpośredni kontakt z chemią, która podrażnia delikatną, uszkodzoną tkankę.
Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych zwiększają także stare bądź zbyt słabe lampy UV. Uniemożliwiają one bowiem prawidłowe utwardzenie lakieru.
Alergia na hybrydę – objawy
Alergia najczęściej objawia się zmianami skórnymi w obszarze dłoni oraz świądem, zwłaszcza wokół wałów paznokciowych (skóry wokół paznokci). To pierwsze objawy uczulenia, których nie powinno się bagatelizować. Gdy tylko zauważymy swędzenie, należy zdjąć hybrydę i posmarować dłonie kremem z witaminą A i E. W ten sposób uda nam się uniknąć dużo bardziej przykrych objawów, takich jak:
- opuchlizna paców,
- krostki wypełnione płynem surowiczym,
- pękające rany.
- płaty uczuleniowe na całym ciele (okolice oczu, szyja, ramiona).
Bardzo silna reakcja alergiczna na lakiery hybrydowe może nawet wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dlatego każdy, nawet najmniejszy objaw uczulenia powinien być dla nas alarmujący.
Czy istnieją lakiery, które nie uczulają?
Producenci lakierów hybrydowych odpowiedzieli na zapotrzebowanie swoich konsumentek, tworząc lakiery z formułą 3 free – bez trzech wymienianych przez nas wyżej substancji, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne. Zarówno wielkie, jak i mniejsze marki posiadają w swoich ofertach lakiery hybrydowe o skróconym składzie, mniej chemicznym, a co za tym idzie bezpieczniejszym dla skóry i paznokci. Formuła 3 free dostępna w produktach Cosmetics Zone oraz Sey by Cosmetics Zone to najczęstsze rozwiązanie w lakierach hybrydowych, a jednocześnie niesamowicie skuteczne. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, który z lakierów będzie dla nas najlepszy, warto skonsultować się z kosmetyczką, która z pewnością odpowiednio doradzi, jaka hybryda będzie dla nas najbezpieczniejsza.