Jak często wykonywać badania krwi i moczu?

Zazwyczaj ludzie nie lubią chodzić na badania. Wykonywanie tych czynności źle im się kojarzy. Przede wszystkim, bardzo dużo osób ma wrażenie, że jeśli człowiek w miarę dobrze czuje się i nic go nie boli, to chodzenie do doktorów kompletnie mija się z celem. Nie jest to jednak odpowiednia postawa i warto zacząć doskonale zdawać sobie z tego sprawę. Badania okresowe są wskazane i należy je robić. Jak często? Dlaczego jest to tak ważne?
Najbardziej powszechne badania to te, w których oddajemy naszą krew i mocz do analizy. Praktycznie każdy lekarz zleca je, kiedy pacjenci przychodzą do niego z różnymi schorzeniami i dolegliwościami. Nie może to jednak dziwić. Takie badania mogą naprawdę wiele powiedzieć o stanie chorego. Czasami potwierdzają wstępną diagnozę, że pacjentowi nic nie jest i musi tylko więcej odpoczywać. W niektórych momentach pokazują jednak, że zdrowie konkretnej osoby wymaga innych działań, aby doprowadzić je do pełni sprawności.
Zaleca się, aby co najmniej raz na kwartał robić takie badania. Nie jest konieczne udawanie się do lekarza rodzinnego, aby je wykonywać. Oczywiście, można to zrobić i zazwyczaj doktorzy wypisują konkretne skierowania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić takie badania zupełnie na własną rękę. Wtedy jest to płatna usługa, ale zazwyczaj wszystko kosztuje około 20zł. Nie jest to zatem astronomiczna kwota, a na zdrowiu tym bardziej nie powinno oszczędzać się.
Dlaczego te badania są tak ważne? Teoretycznie wydaje się, że najprostsze badania nie mogą zbyt wiele pomóc. W praktyce jest jednak inaczej. Najważniejsze parametry krwi mogą nam bardzo wiele powiedzieć o stanie organizmu. Na ich podstawie można zapisać skuteczne leki. Mogą być też wskazówką do skierowania na inne, bardziej szczegółowe badania.  W oddawanym do analizy moczu również jest zawartych wiele informacji. Na jego podstawie, między innymi, można określić czy pacjent ma kłopoty z podwyższonym poziomem cukru. Warto zatem raz na kwartał – co najmniej – robić sobie takie badania.

Dodaj komentarz

Next Post

Jak wychować dobrze dzieci w dobie elektroniki i multimediów ?

sob. cze 11 , 2016
Gdzie się tylko nie obrócimy i gdzie byśmy nie spojrzeli to tysiące ludzi wokół Nas wpatruje się w swoje telefony komórkowe. Świat, w którym dzisiaj żyjemy można śmiało określić, jako cyfrowy i multimedialny. Wszechobecna elektronika otacza Nas dorosłych i musimy być z nią za pan brat na co dzień. Naszą […]

Podobne