Jak wychować dobrze dzieci w dobie elektroniki i multimediów ?

Gdzie się tylko nie obrócimy i gdzie byśmy nie spojrzeli to tysiące ludzi wokół Nas wpatruje się w swoje telefony komórkowe. Świat, w którym dzisiaj żyjemy można śmiało określić, jako cyfrowy i multimedialny. Wszechobecna elektronika otacza Nas dorosłych i musimy być z nią za pan brat na co dzień. Naszą nierozerwalność z urządzeniami takimi jak smartfony czy tablety widzą każdego dnia Nasze dzieci. Od maleńkości wychowane są właśnie przy tej całej elektronice, która dla dzieci właśnie jest szczególnie atrakcyjna. Każdy rodzic chyba zna minę swojego dziecka, które odkrywa jak przesuwa się ekrany w smartfonie albo na tablecie. No tak, tylko na początku, pokazując dzieciom Nasze zabawki, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo zapisuje się to w dziecięcej głowie. Rodzice zadają sobie zatem nie łatwe pytania. Jak postępować, aby dziecko nie uzależniło się od smartfonów, tabletów czy laptopa? Nie można jeszcze zapominać o konsolach do gier, ale kupno dziecku konsoli to już świadome pójście na łatwiznę. Natomiast sprzęty multimedialne, których sami używamy, siłą rzeczy zauważają również nasze pociechy. No właśnie, zatem pojawia się taka chwila niepewności właśnie pod względem wychowywania swoich pociech.
Z jednej strony większość rodziców doświadczyła na pewno pójścia na łatwiznę przy wychowywaniu dziecka. Tak właśnie można określić pozwolenie dziecku na bawienie się dotykowym telefonem czy tabletem. Oczywiście rezultatem tego i krótkotrwałym zyskiem będzie krótsza bądź dłuższa chwila odpoczynku. Rodzic chciałby przez chwilę odpocząć po pracy, wyprostować zmęczone nogi czy po prostu na spokojnie zjeść obiad. I bardzo często właśnie wówczas popełnia się ten ogromny błąd, kiedy pozwala się dziecku pobawić jakąś zabawką rodzica. Trzeba mieć świadomość tego, że ta zabawa w pamięci dziecka zapisuje się, jako niezwykła przyjemność. Smartfon czy tablet reagujący na ruch palca budzi u dzieci totalną fascynację. Nie mówiąc już o tym, kiedy dzieci odkrywają działanie najpopularniejszych aplikacji, nawet jeśli ich do końca nie rozumieją. W każdym razie, chcemy zaapelować do wszystkich rodziców, żeby nie popełniali tego błędu. Bo kosztem tego krótkiego odpoczynku będzie to, że uzależnimy nasze dziecko od zabawy smartfonem czy tabletem. Kolejnym krokiem będzie wymuszanie przez dzieci udostępnienia do zabawy tych urządzeń. I tutaj rodzice popełniają kolejny błąd, który dzieci świadomie i z premedytacji wykorzystują. Kiedy dziecko zaczyna płakać to lepiej dać mu na chwilę to, czego dziecko żąda. Trzeba jednak zachować w tym postępowaniu trochę rozsądku, bo to przecież rodzic ustala zasady a nie dziecko.
Wszystko pięknie się pisze, ale praktyka oczywiście pokazuje zupełnie coś innego. Nikt nie twierdzi, że dzieciom powinno się całkowicie zabronić zabawy smartfonem, tabletem czy laptopem. Wręcz przeciwnie, dzieci powinno się od maleńkości uczyć korzystania z telefonu komórkowego. Wiele już było takich sytuacji, że małe dzieci w nagłym wypadku ratowały życie swoim rodzicom. Nie mniej jednak nigdy nie powinno się dawać dziecku swoich zabawek w celu uzyskania chwili spokoju czy odpoczynku. Można dać dziecku w nagrodę smartfona, ale w nagrodę, na którą sobie dziecko zasłużyło. Zabawa takimi urządzeniami nie powinna być dla najmłodszych dłuższa niż kwadrans dziennie. Generalnie jednak przez pierwsze dwa lata najlepiej w ogóle unikać pokazywania dziecku tego typu urządzeń elektronicznych. Im później dzieci zobaczą, jak ciekawie i fajnie działają takie zabawki tym lepiej dla ich zdrowia i dla rodziców. Bardzo mocno jednak przestrzegamy przed tym, jak silnie uzależnia zabawa smartfonem czy laptopem. Interaktywność tych urządzeń i ich reagowanie na dotyk dla dziecka jest po prostu fascynująco dziwną sprawą, którą koniecznie trzeba rozpracować. Rodzice, którzy nauczą swoje dzieci mądrze z tych urządzeń korzystać, będą mogli kiedyś sobie za to wzajemnie podziękować. Bo już dzisiaj wielu rodziców dzieci w wieku przedszkolnym boryka się z problemami uzależnienia dziecka od smartfonu.

Dodaj komentarz

Next Post

Małżeństwo – trzeba sprostać wyzwaniom każdego dnia

śr. cze 22 , 2016
Sakrament małżeństwa to najpiękniejsza chwila w życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi. Przed zawarciem małżeństwa dwoje kochających się ludzi patrzy w tym samym kierunku. To taka przenośnia, rzecz jasna. Po ślubie dwoje ludzi musi patrzeć na siebie wzajemnie. Oznacza to mniej więcej tyle, że nasz pojedynczy i często egocentryczny świat […]

Podobne