Okres dojrzewania – rodzice kontra dzieci

Dojrzewanie to nieunikniony okres w życiu każdego nas. Rodzice często mówią, że najtrudniejszy jest okres niemowlęcy, kiedy to dziecko nie potrafi określić co mu dolega, co jest nie tak jak być powinno, jednak wraz z upływem czasu przekonują się, że okres ten wcale nie był taki trudny, bo najtrudniejsze dopiero przed nimi lub właśnie się zaczyna.
W okresie dojrzewania zmiany pojawiają się nie tylko pod względem fizycznym ale także psychicznym. Nastolatek nie może pogodzić się z pojawiającym się trądzikiem, intensywnymi zmianami w wyglądzie a na dodatek psychika ulega gwałtownej przemianie. Dzieci chciałyby już decydować same za siebie, jednak nie są jeszcze na tyle odpowiedzialne, aby mogły realizować swoje pomysły czy marzenia, które na dodatek niekoniecznie są właściwe.
W tym okresie często dochodzi do konfliktów między dziećmi a rodzicami. Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha osiągnęła odpowiednie wykształcenie, które będzie owocowało w przyszłości jednak nastoletnie pociechy bardzo często w okresie dojrzewania sprzeciwiają się edukacji, wagarują, próbują różnych innych form spędzania czasu niż poświęcanie go na naukę. Starają się wywalczyć późniejsze powroty do domu bądź częstsze wyjścia z rówieśnikami.
Jest to trudny okres zarówno dla rodziców jak i ich dzieci, bo z jednej strony mama czy tata chcieliby dać swojemu dziecku pewien margines swobody, której ich dziecko tak bardzo pragnie, ale z drugiej strony czują się zobowiązani zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo. Nastoletnie dzieci tego nie rozumieją, nie potrafią uzmysłowić sobie faktu ile trudu zadają sobie rodzice, aby pogodzić dwie sytuacje: ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem czy wkroczeniem na niewłaściwą drogę a z drugiej strony dać odrobinę swobody w działaniu i nie trzymać dziecka pod kloszem.
Tak naprawdę problemy tej natury zdecydowanie częściej pojawiają się w rodzinach, w których we wcześniejszych latach nie do końca poprawnie została zrealizowana funkcja socjalizacji, polegająca na rozmowie, tłumaczeniu czy wyjaśnianiu. Jeśli zatem rodzice poświęcali niewystarczającą ilość czasu na rozmowy z dzieckiem nie powinni się dziwić, że w okresie dojrzewania tak trudno jest nawiązać im kontakt z młodym buntownikiem.
Zatem aby uniknąć ewentualnych sporów w przyszłości od samego początku trzeba uzbroić się w cierpliwość i w natłoku obowiązków wynikających z pozostałych funkcji, które ma spełniać rodzina konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na rozmowy z dzieckiem. Jeśli to ogniwo całego łańcuch zostanie potraktowane po macoszemu możemy być bardziej niż pewni, że problemy okresu dojrzewania z pewnością nas nie ominą.

Dodaj komentarz

Next Post

Domowe sposoby

pon. kwi 11 , 2016
Czasami dzieje się tak, że dolegliwości pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. To wszystko sprawia, że tylko i wyłącznie od nas samych będzie zależało jak szybko będziemy mogli sobie z nimi poradzić, oraz w jak krótkim czasie się ich będziemy w stanie pozbyć. Prawda jest taka, że mimo wszystko jeśli […]

Podobne