Dzieci na ogół uwielbiają zwierzęta. Wielu rodziców, słysząc komunikat: „Mamo, tato, ja chcę zwierzątko!”, waha się jednak przed podjęciem decyzji. Obawiają się, że posiadanie zwierząt w domu wiąże się z brudem i chorobami, być może nie wiedzą też, co zrobić z pupilem w czasie wyjazdu na wakacje. Wreszcie zastanawiają się, czy pragnienie ich dziecka nie jest tylko chwilowym kaprysem, a gdy się znudzi, obowiązek opieki spadnie na głowy dorosłych. Wątpliwości są uzasadnione i dobrze, że się pojawiają, bowiem zakup lub przygarnięcie jakiegokolwiek zwierzęcia nigdy nie może być podyktowane przelotną zachcianką. Należy sobie uświadomić, że to bardzo odpowiedzialna decyzja, przed podjęciem której trzeba się poważnie zastanowić. Zwierzęta to nie zabawki. W wyjątkowych sytuacjach można je oddać do schroniska bądź sklepu zoologicznego, ale musimy pamiętać, że tak samo jak ludzie, czworonogi mają swoje uczucia i potrzeby, i przywiązują się do właścicieli. Odesłanie zwierzątka, nie mówiąc już o porzuceniu, jest krzywdą wyrządzoną żywej istocie; i najlepiej wytłumaczyć to dzieciom jeszcze zanim pupilek pojawi się w domu.
Posiadanie zwierzęcia wiąże się z całym mnóstwem radości oraz ma korzystny wpływ na wychowanie i dorastanie dziecka. Pociechy uczą się odpowiedzialności, dyscypliny i podejmowania zobowiązań. Rodzice powinni pokazać dziecku, jak prawidłowo opiekować się zwierzakiem, a następnie pozwolić mu przejąć część obowiązków. Wyprowadzanie na spacer, karmienie, sprzątanie klatki – to wszystko zadania, które należy wykonać, aby piesek, kotek czy chomik były szczęśliwe i zdrowe. Dzieci zajmujące się pupilami nabierają także empatii i współczucia, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Według badań American Academy of Allergy dzieci, które od urodzenia wychowują się w towarzystwie zwierząt, znacznie rzadziej cierpią na alergie. Do tego rzadziej zapadają na takie choroby jak astma. Ponadto zajmowanie się zwierzakiem pomaga nabrać pewności siebie, ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka, pozwala się wyciszyć i znacząco zmniejsza uczucie stresu. To swoista terapia dla wszystkich członków rodziny.
Warto, żeby przed wyborem zwierzęcia cała rodzina wspólnie pochyliła się nad kilkoma technicznymi kwestiami. Jeżeli planujemy przygarnąć psa pamiętajmy, że owszem, psy są bardzo przyjacielskie, wierne i oddane, ale też potrzebują przestrzeni. Duży pies będzie się źle czuł w małym mieszkaniu, lepiej więc wybrać niewielkiego czworonoga. Z kolei koty nie są zbyt wymagające, ale za to wszędobylskie i ciekawskie. Potrzebują odpowiedniej dawki zabawy, uwielbiają się też wspinać i skakać: dlatego dobrze byłoby zabezpieczyć cenne bibeloty. Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi warunkami dla psa czy kota, warto zaopiekować się chomikiem lub świnkami morskimi (przynajmniej dwiema, gdyż samotne świnki są nieszczęśliwe). Do wyboru mamy też żółwie oraz papużki – te pierwsze muszą mieć terrarium jak najbardziej zbliżone do warunków naturalnych, a tym drugim trzeba zapewnić możliwość rozprostowania skrzydeł poza klatką.