Opieka nad dziećmi po rozwodzie

Małżeństwo jest instytucją obecną we wszystkich rozwiniętych społeczeństwach na świecie od bardzo dawna. Niestety jak wiadomo, jest ona daleka od doskonałości, a ludzie, którzy zawierają takie związki dalecy od ideału. Wieloletnie związki nieraz kończą się rozwodami, gdyż charaktery osób i pewne przyzwyczajenia zmieniają się, a nie zawsze jest możliwość dogadania się w każdej sprawie. W wielu małżeństwach bardzo szybko pojawiają się dzieci, a w przypadku rozwodu rodzi to wiele problemów.

Gdy sprawa rozwodowa dojdzie do skutku (a niejednokrotnie są to bardzo burzliwe i pełne emocji rozprawy) pojawia się kwestia opieki nad dziećmi. Ta kwestia jest chyba najbardziej wykańczająca emocjonalnie dla obu byłych małżonków. Opieka nad dzieckiem jest czymś , co każdy rodzić chciałby mieć dla siebie i nie tracić tych wszystkich magicznych momentów. Wyrok sądowy jest bardzo barbarzyńskim sposobem rozsądzania opieki nad dzieckiem, jednakże w jaki inny sposób można załatwić taką sprawę? Wiążą się z tym zawsze duże emocje i jeżeli nie będzie w tym konflikcie arbitra i odgórnej woli respektowanej przez matkę i ojca, konflikt może się przerodzić w coś bardzo destrukcyjnego zarówno dla obu rodziców jak i samego dziecka.

Nawet biorąc pod uwagę fakt, że wyrok został wydany i jest w mocy, nie zawsze jest w pełni realizowany. Emocje zawsze biorą górę i nie zawsze rodzice dogadają się w kwestii opieki, więc postanowienia sądowe niejednokrotnie są w praktyce łamane. Jeżeli zarówno ojciec jak i matka, chcą mieć równe prawa, jednakże są orzekł na korzyść jednej lub drugiej strony, to strona, która ma de facto mniejsze prawa, zawsze będzie starać się uzurpować większe uprawnienia. Rodzi to kolejne konflikty i sytuacje stresogenne, dla których nasz system prawny nie oferuje żadnych skutecznych rozwiązań. Z drugiej strony, jeżeli jeden z rodziców w ogóle nie wyraża chęci opieki nad dzieckiem, wówczas staje się ono półsierotą, co pozostawia w psychice trwały ślad.

Będąc przy tej kwestii konieczne jest poruszenie tematu wpływu rozwodu na dziecko i jego dalszy rozwój. Najtrudniejsze sytuacje rozwodowe mają miejsce gdy dziecko jest kilkuletnie i jest na etapie intensywnego rozwoju psychicznego i postrzegania świata. Niektóre rzeczy jednak ciężko jest wyjaśnić takiej małej osobie i wskutek niektórych przeżyć, których dziecko nie jest jeszcze w stanie zrozumieć, powstaje trauma. Takie przeżycia ciężko wymazać z pamięci i w psychice dziecka pozostają trwałe ślady mające odzwierciedlenie w jego dorosłym życiu. Dziecko jest bowiem dobrym obserwatorem i absorbuje wszystkie bodźce dookoła. Gdy widzi non-stop kłócących się rodziców, którzy bardzo często podnoszą głos na siebie nawzajem, może zakodować, że jest to pewna norma i w przyszłości będzie miała problemy z kontaktami międzyludzkimi. Dziecko mając wiele traumatycznych przeżyć może stać się skrajnie introwertyczne i zamknięte w sobie, przez co wszystkie problemy będzie dusić w sobie. Wszystkie te kwestie należy dokładnie przemyśleć gdy rodzice decydują się na rozwód.

Dodaj komentarz

Next Post

Problemy rodzin patchworkowych

pt. lis 27 , 2015
Źródło: Rozwód kościelny - czy to możliwe? Dowiedz się więcej na https://adwokatkościelny.pl/stwierdzenie-niewaznosci-malzenstwa/Życie ludzkie jest bardzo krętą i trudną drogą, którą każdy z nas musi przejść na swój własny sposób. Trudno jednak jest iść podczas tej podróży całkowicie samemu, bez żadnego wsparcia ze strony innych osób. Dlatego też ludzie poszukują swoich […]

Podobne