Rozwód rodziców – cierpienie dzieci

Rodzina z samej nazwy i definicji – jest to najmniejsza grupa społeczna złożona z jednostek społecznych. Rodzina ma wiele funkcji oraz bardzo ważnych obowiązków do zrealizowania. To właśnie rodzina najpierw wychowuje a potem socjalizuje dzieci, czyli Nasze kolejne pokolenia. I niestety, ale prawdą jest, że dzieci wychodząc z domu, wynoszą z niego to, czego się w życiu rodzinnym nauczyły. Dlatego bardzo ważną rolą rodziców jest to, żeby dawać dzieciom dobry przykład oraz być dla nich wzorem do naśladowania. Niestety, ale nie w każdej rodzinie, jest tak jak powinno być. Kochająca się rodzina zawsze będzie dla dzieci wzorem do naśladowania. Kiedy jednak między członkami rodziny, czyli rodzicami, kończy się potrzeba bycia ze sobą – wtedy zaczyna się prawdziwy dramat i cierpienie dzieci. Każde dziecko kocha swoich rodziców, ale kocha obojga rodziców. Żadne dziecko nie wyobraża sobie rozłąki z którymś z rodziców. Zdarzają się wyjątki, ale dotyczą one sytuacji mocno patologicznych. Zazwyczaj jednak dla dzieci poczuciem bezpieczeństwa jest właśnie to, że mają obok siebie oby dwoje rodziców.

Kiedy jednak rodzice podejmują decyzję o rozstaniu to automatycznie podejmują decyzję o cierpieniu własnych pociech. Mówimy o sytuacji, kiedy dzieci są niepełnoletnie. Rozstanie zazwyczaj jest ostatecznością, bo każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencją tego będzie cierpienie ich dzieci. Niestety, ale rozwód, to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, żeby przy tym dzieci cierpiały jak najmniej. Jeśli to możliwe, warto postarać się jak najdłużej być razem. Jeśli to jednak niemożliwe warto umożliwić drugiej osobie możliwość nieograniczonego widywania się dzieckiem, po to właśnie, żeby dziecko mogło oswoić się z tym, że rodzice nie mieszkają czy nie będą już mieszkać razem.

Rozwody nie są przyjemne, ale oczywiście zależy to od tego, w jakich okolicznościach dorośli się rozstają. Zawsze jednak warto walczyć o to, żeby rozpadu małżeństwa uniknąć. Można zawsze spróbować się porozumieć a jeśli nie to skorzystać z pomocy mediatora, który zajmuje się właśnie pomaganiem rodzinom. Jeśli nie da się jednak uniknąć rozstania to trzeba zrobić wszystko, żeby dzieci ucierpiały na tym jak najmniej. I co najważniejsze, nie wolno w żadnym wypadku kazać dziecku wybierać jednego spośród dwojga rodziców. To jest prawdziwa rozpacz dla dziecka, jeśli zadaje mu się pytanie o to, z którym rodzicem dziecko wolałoby być.

W przypadku, kiedy rozwód rodziców jest nieunikniony, można też zapewnić dziecku lub dzieciom opiekę psychologa. To jest najlepsze wyjście, które tak naprawdę w trakcie rozwodu może dziecku pomóc normalnie funkcjonować w obliczu cierpienia, jakie przeżywa. Wiele się mówi o dzieciach z rozbitych rodzin, które niestety potem schodzą na złą stronę i popełniają wiele innych życiowych błędów. Dlatego rozwodzący się rodzice powinny na pierwszym miejscu postawić tylko i wyłącznie dobro dziecka. Trzeba za wszelką cenę zmniejszyć cierpienie dzieci do minimum. I naprawdę warto zrobić wszystko, co w Waszej mocy, żeby chronić dziecko przed ranami na jego psychice, jakie zawsze powstają na skutek decyzji rodziców o rozstaniu się.

Dodaj komentarz

Next Post

Samotni rodzice

wt. wrz 8 , 2015
Coraz częściej dzieci wychowywane są w rodzinach, w których wychowaniem zajmuje się jeden rodzic. Powodem takiej sytuacji niejednokrotnie może być rozwód rodziców, wyjazd za pracą za granicę jednego lub obojga rodziców jak też śmierć jednego z nich. W przypadku rozwodu najczęściej dzieci zostają przy matce. I chociaż kobieta nie jest […]