Uzależnienia niszczą rodzinne więzi

Współczesne polskie rodziny borykają się na co dzień z wieloma problemami, które w dość łatwy sposób mogą konsekwentnie i powoli niszczyć więzi rodzinne. Niestety, ale takich różnych problemów są setki – jedne większe a inne mniejsze. Każdego dnia trzeba przeciwstawiać czoła zwykłym problemom dnia codziennego, ale prawdziwie trudna sytuacja pojawia się wtedy, kiedy problem robi się naprawdę duży i kiedy trudno jest zwyciężyć go samemu. I to jest właśnie sprawdzian dla każdej rodziny, który można zdać albo, któremu można nie dać rady sprostać. Jeśli rodzina nie da rady pokonać problemu to konsekwencją tego może być jej rozpad. Prawdziwie silna rodzina powinna jednak pokonać każdy problem.

Jednym z najpoważniejszych problemów rodziny jest nałóg, któregoś z jej członków. Dzisiaj naukowcy i specjaliści od socjologii wyróżniają kilkadziesiąt różnych nałogów. Jednak najbardziej szkodliwe dla więzi rodzinnych są oczywiście nałóg alkoholowy, narkomania oraz hazard. Każdy z tych nałogów jest równie mocno degradujący dla rodzin, w których się pojawia. Jeszcze do nie dawna w małych miejscowościach picie alkoholu było rzeczą normalną. W dużych miastach problem alkoholizmu istnieje w równie dużym stopniu, aniżeli w mniejszych miejscowościach. Jednak w miastach świadomość problemu wśród społeczeństwa jest trochę inna. O wiele łatwiej o pomoc w dużym mieście aniżeli w małej miejscowości czy na wsiach. Jeśli jedno z rodziców ma problem alkoholowy to cierpi na tym cała rodzina. Niestety, ale to nie jest tylko problem osoby nadużywającej alkoholu ale również wszystkich wokół. Niestety, ale rodzina z problemem alkoholowym może sobie pomóc jedynie wtedy, kiedy osoba uzależniona zrozumie, że to ona jest źródłem problemu. Nie mniej jednak cały czas zdarza się to niezwykle rzadko. Wynika to z tego, że alkoholik rzadko kiedy potrafi przyznać się do swojego problemu z piciem. A trzeba ten problem dobrze zrozumieć i u siebie zauważyć. W tym właśnie musi pomóc rodzina, ale czasem niestety pomóc nie może nikt.

Równie destrukcyjna, jak alkoholizm, jest narkomania. Coraz częściej pojawia się taki właśnie problem w polskich rodzinach, zwłaszcza w młodych. Młodzi rodzice mogą mieć różne doświadczenia z używkami, ale nadużywanie ich również niszczy więzi rodzinne. Każdy nałóg wyniszcza rodzinę od środka, ponieważ osoba uzależniona jest skoncentrowana tylko i wyłącznie na sobie i tylko i wyłącznie na zaspokojeniu swojego głodu wynikającego z konkretnego problemu uzależniania. Nie trzeba chyba dodawać, że na tym wszystkim najbardziej cierpią dzieci. Nie dość, że na to wszystko muszą patrzeć i bardzo z tego powodu cierpieć to jeszcze bardzo często to właśnie dzieci są ofiarami ze strony uzależnionego czy współuzależnionego rodzica.

Na koniec jeszcze dwa zdania o uzależnieniu od hazardu, które również potrafi zrujnować każdą rodzinę. Niestety, ale w tym przypadku pojawiają się też wymierne straty finansowe. Wiadomo, że alkohol czy inne używki są również kosztowne, nie mniej jednak hazardzista w akcie ostatecznej desperacji potrafi przegrać cały majątek rodziny. I to jest bardzo niebezpieczne zjawisko, które niestety również w Polsce pojawia się coraz częściej. Każde uzależnienie ma jednak to do siebie, że najczęściej zamyka się je w czterech ścianach swojego domu. I nie pokazuje się tych problemów na zewnątrz. A szkoda, bo wtedy jest szansa, że ktoś z zewnątrz będzie potrafił pomóc tym, którzy takiej pomocy najbardziej potrzebują.

Dodaj komentarz

Next Post

Rozwód rodziców – cierpienie dzieci

śr. wrz 2 , 2015
Rodzina z samej nazwy i definicji – jest to najmniejsza grupa społeczna złożona z jednostek społecznych. Rodzina ma wiele funkcji oraz bardzo ważnych obowiązków do zrealizowania. To właśnie rodzina najpierw wychowuje a potem socjalizuje dzieci, czyli Nasze kolejne pokolenia. I niestety, ale prawdą jest, że dzieci wychodząc z domu, wynoszą […]

Podobne