Sztutowo – warto tu przyjechać

Mierzeja Wiślana to miejsce szczególne, z uwagi na położenie pomiędzy dwoma akwenami wodnymi. Jej położenie pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską to ogromny plus. Przyjeżdżający tu turyści mają wyjątkową okazję przebywania w miejscu z dwóch stron otoczonych przez wodę. Tak jest między innymi w Sztutowie czyli leżącej w tym rejonie wsi. Od razu warto zaznaczyć: wsi, która wielkością przypomina niewielkie miasteczko.

Sztutowo to wieś historia. Powstała kilkaset lat temu, w czasie zaborów w granicach Prus, w czasie II wojny światowej w granicach Niemiec. Właśnie w Sztutowie istniał bardzo długo działający obóz koncentracyjny. Został zlikwidowany z końcem wojny, a sama wieś została na mocy porozumienia włączona do Polski. Mieszkańcy, w większości niemieckiego pochodzenia mieszkający tu wcześniej, zostali wysiedleni do Niemiec.

Sztutowo obecnie to przede wszystkim ciekawa turystycznie nadmorska miejscowość. Co prawda nie znajdziemy tu wielu zabytków, wyłączając oczywiście muzeum obozu koncentracyjnego, znajdziemy jednak szereg atrakcji, które ułatwiają nadmorski wypoczynek. Atrakcyjne plaże o znacznej szerokości, ciepłe morze, a przede wszystkim dobrą bazę noclegową. Baza noclegowa Sztutowa cały czas się rozwija, dostępne są obiekty o różnorodnych opcjach. Szereg możliwości pobytu – od pokoi w prywatnych domach, wynajmowanych za niewielkie pieniądze, po pokoje nieco droższe i miejsca noclegowe (informator meteor) w dobrych ośrodkach.

Sztutowo to nie wszystko. Przebywając tu, warto pamiętać, że i okolice tej wsi są warte zobaczenia. Ciekawostką jest choćby Rezerwat Kormoranów, zlokalizowany w okolicy. To miejsce, w którym z jednej strony drzewa niszczone są przez kormorany, z drugiej jednak ich obecność wpływa na rozwój przyrody. Drzewa zniszczone wycina się, a nasadza się nowe. Odchody kormoranów pozytywnie wpływają zaś na rozwój innej roślinności. Rezerwat Kormoranów to jednak nie wszystko, co można zobaczyć w okolicach. Warto też odwiedzić inne miejscowości, a w szczególności Krynicę Morską – jedno z najmłodszych miast w naszym kraju. Sztutowo to miejsce, które z powodzeniem może spełniać rolę naszej ulubionej nadmorskiej miejscowości. Ci, którzy spędzali tu wakacje, często wracają na kolejne. Sztutowo da się polubić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>