Rodzina w najprostszym rozumieniu jest podstawową grupą społeczną, która tworzy społeczeństwo. Tradycyjna rodzina składa się z dwojga rodziców – ojca i matki oraz potomstwa – dzieci. Dzisiaj definicja rodziny jest nieco szersza i bardziej rozbudowana z uwagi na przemiany społeczne i kulturowe, które nastąpiły na przestrzeni wieków. Dzisiaj założenie rodziny nie jest najważniejszym obowiązkiem społecznym. Młodzi ludzie niechętnie się decydują na ten krok, a jeśli już się decydują to na model rodziny 2+1. Forma rodziny również się zmienia z biegiem lat. Są rodziny pełne, gdzie obecni są oboje rodziców oraz rodziny niepełne. Modeli rodzin jest wiele, np. rodziny wielodzietne są rzadkością w miastach, ale na wsiach są często spotykane. Najpopularniejszym modelem rodziny jest wspomniany 2+1. Oczywiście zdarzają się małżeństwa, które świadomie decydują się na większą rodzinę.
Podstawową funkcją rodziny jest prokreacja Dwoje ludzi, którzy są w stabilnym związku małżeńskim – cywilnym lub kościelnym, mają za zadanie wydanie na świat potomstwa. Dzięki temu społeczeństwo ma szansę przetrwać, a rodzice w ten sposób zapewniają nie tylko ciągłość pokoleniową, ale także zaspokajają potrzeby emocjonalne. Prędzej czy później w człowieku budzi się instynkt rodzicielski, który przypomina o potrzebie i chęci posiadania własnych dzieci. Oczywiście zdarzają się wyjątki i są pary, które są bezdzietne z przyczyn zdrowotnych, finansowych albo emocjonalnych. Inną bardzo ważną funkcją rodziny jest socjalizacja, czyli wychowanie potomstwa. Rodzice wychowując dzieci według określonych wartości i wzorców, uczą je samodzielnego oraz odpowiedzialnego życia oraz pełnienia społecznych ról. To zadanie nie może spoczywać tylko na barkach jednego rodzica, gdyż wtedy nie przyniesie dobrych efektów.
Rodzina, oprócz wspomnianych funkcji, powinna także zadbać o warunki ekonomiczne, materialne, czyli powinna być stabilna finansowo. To pozwoli na zaspokojenie potrzeb poszczególnych członków rodziny, takich jak żywność, ubiór czy opłaty związane z edukacją. Stałe zatrudnienie rodziców to podstawa, bez niego nie będzie wystarczająco dużo środków na utrzymanie dzieci. Bardzo ważną funkcją jest zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieciom, a także pozostałym członkom rodziny, którzy są chorzy, niepełnosprawni czy niepełnoletni albo w podeszłym wieku, którzy nie są na tyle sprawni i samodzielni, aby samemu zaspokajać swoje potrzeby. Ten obowiązek spada na w pełni sprawne osoby. Rodzice powinni także zapewnić swoim pociechom relaks i odpoczynek – wspólne wycieczki, uprawianie sportu, wyjścia na spacer czy do kina. W ten sposób rodzice zapewniają swoim dzieciom odpoczynek oraz wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Rozrywka powinna być bardzo ważną kwestią dla każdej rodziny, a jej forma musi być dopasowana do indywidualnych preferencji. Warto nieco szerzej zapoznać się z przykładowymi funkcjami rodziny, poszukując tego typu informacji w wirtualnej przestrzeni, najlepiej na stronach poświęconym zagadnieniom społecznym.