Zabawy dziecka na świeżym powietrzu

Każdemu dziecku zabawa jest niezbędna do prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego, jest to ich naturalna potrzeba. W ten sposób poznają siebie i otaczający je świat. Pomysłów na zabawę z dzieckiem mamy mnóstwo, a większość z nich można zorganizować na świeżym powietrzu. Najlepiej wyjechać poza miasto, z dala od miejskiego hałasu i spalin, a ci, którzy mają ogródek mogą w nim zorganizować wspólne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem.
Rodzaj zabawy zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań, także od pory roku czy pogody. chociaż każda zabawa budzi w dziecku ciekawość i radość, kiedy uczestniczą w niej rodzice. Letnie zabawy pozwalają na grę w piłkę, jazdę na rolkach, hulajnodze, deskorolkach, grę w badmintona. Dziewczynki chętnie poskaczą w klasy, na skakance czy w gumę, chłopcy chętnie zagrają w piłkę nożną.

Dobra zabawa na świeżym powietrzu niekoniecznie wymaga zabawek czy specjalnych akcesoriów. Popularna i lubiana przez dzieci jest zabawa w berka czy chowanego. Jeśli jest kilkoro dzieci można zorganizować wyścigi drużyn. Zabawa ta uczy zdrowej rywalizacji, a także pozwala doświadczać smaku zwycięstwa lub porażki. Starajmy się też na początku wyjaśnić dziecku zasady gry lub zabawy. Pamiętajmy, aby pozwolić dziecku być kreatywnym i samemu zadecydować w co chciałoby się bawić. Dzieci w przedszkolu poznają wiele nowych zabaw, czasem takich, których rodzice mogą nie znać. Dajmy im szansę, aby nam rodzicom pokazały zasady tych zabaw.

Każdy rodzaj zabawy pozwala dziecku na pozbycie się nadmiaru energii wewnętrznej, budzi w dziecku ciekawość, zachwyt i radość, a kiedy uczestniczą w niej rodzice, nawiązuje się między nimi więź i tworzą prawidłowe relacje.
Jeżeli sytuacja sprawia, iż nie jesteśmy w stanie zorganizować dziecku zabawy to możemy z nim wybrać się na zwykły spacer do parku czy poza miasto, np. do lasu, gdzie można poobserwować kwitnące kwiatki, zielone roślinki, rosnące drzewa, fruwające owady, przelatujące i śpiewające ptaki. Ważne, aby nie siedzieć w domu i wykorzystać sprzyjającą aurę za oknem. To też ciekawy sposób na poznawanie przez dziecko otaczającej przyrody. Wyjaśnianie różnych pojęć i zjawisk przyrodniczych, właściwości roślin, nazw zwierząt i pokazanie dziecku okolicy, którą warto by dziecko poznało. Z takiej wycieczki poza miasto zawsze można coś przywieźć np. liść, szyszkę kwiatek, kamyk, a może nagrać śpiew ptaków. Dziecko chętnie powiększy swój zbiór skarbów o tak cenne pamiątki z wypadu poza miasto.. Chętnie też zrezygnuje z siedzenia przed komputerem na rzecz spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Dziecko poprzez zabawę uczy się nowych umiejętności, pobudza i rozwija wyobraźnię o otaczającym świecie, uczy prawidłowego dbania o przyrodę i prawidłowych relacji z rodzicami, którzy powinni także wykorzystać czas wolny na zabawę z dzieckiem. Będzie to obopólna korzyść dziecko się wspaniale wybawi, a rodzic odstresuje po całym męczącym dniu pracy, wszyscy zaś dotlenią czystym powietrzem. Dziecko, które nauczy się aktywnie spędzać czas, w przyszłości będzie także częściej korzystać z takiej formy spędzania wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Next Post

Kiedy rodzice nie mogą się dogadać…

czw. wrz 10 , 2015
Stanowienie rodziny to nie tylko gesty i słowa świadczące o miłości, pełne zrozumienia rozmowy, wyrozumiałe reakcje, chwile, które wspomina się z uśmiechem na ustach… Każda rodzina ma przecież swoje kłopoty, a te lubią niekiedy dominować, przytłaczając domową atmosferę. Oczywiście, nie warto trudnych spraw zamiatać pod dywan, zbywać problemów milczeniem lub […]

Podobne